فولادهای ضد زنگ دوپلکس(دوتایی)

فولادهای ضد زنگ دوپلکس(دوتایی)

فولادهای ضد زنگ دوپلکس(دوتایی):

فولادهای ضد زنگ دوپلکس دارای کروم بالا و میزان نیکل کم هستند. این میکروساختارهای فولادی ضد زنگ دوبلکس را ارائه می دهد که هم فاز آستنیت وهم فازفریتیک را شامل می شود. فولادهای زنگ نزن دوپلکس ، با داشتن آستنیت و فریت در ساختار ، ویژگی های هر دو گونه را دارند. گریدهای دوپلکس در برابر  SCC (ترک خوردگی تنشی) مقاوم هستند ، اما به اندازه گریدهای فریتیک نیستند. تافنس گریدهای دوپلکس نسبت به درجه های فریتیک بهتر است - اما نسبت به گریدهای آستنیتی کمتراست. گریدهای دوپلکس به راحتی جوشکاری می شوند. همچنین از استحکام کششی بالایی برخوردار هستند.

 

گریدهای رسوب سخت شونده:

گریدهای رسوب سخت شونده شامل هر دو عنصر کروم  و نیکل هستند. آنها با استفاده از عملیات حرارتی ، دارای استحکام کششی بسیار بالایی میشوند. گریدهای رسوب سخت شونده معمولاً در شرایط "عملیات محلول سازی" تهیه می شوند که عملیات ماشینکاری فولاد را نیز  میسر میسازد. فولاد بعد از ماشینکاری یا شکل دهی ، فولاد می تواند در فرآیند عملیات حرارتی با دمای پایین پیر شود. از آنجا که عملیات حرارتی در دماهای پایین انجام می شود ، هیچگونه اعوجاجی در قطعه کار ایجاد نمی شود.

خوردگی گریدهای مختلف از فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) در محیط های مختلف  و بسته به محیط کاربرد (سرویس) متفاوت خواهد بود. حتی مقادیرکم از برخی عناصر به طور قابل توجهی می توانند مقاومت در برابر خوردگی را تغییر دهند. به ویژه کلریدها می توانند اثرات نامطلوبی بر مقاومت در برابر خوردگی فولاد ضد زنگ داشته باشند. مقاوم ترین گریدها در برابر خوردگی ، گریدهایی با مقادیر بالای کروم ، مولیبدن و نیکل هستند.

 

مقاومت در دماهای پایین :(Cryogenic) 

مقاومت در دماهای پایین با میزان شکل پذیری یا چقرمگی در دماهای زیر صفر اندازه گیری می شود. در دماهای کریوژنیک ، استحکام کششی  فولادهای ضد زنگ آستنیتی بصورت قابل ملاحظه ای بالاتر از دمای محیط است و همچنین انعطاف پذیری خیلی خوبی دارند

فولادهای فریتی ، مارتنزیتی و رسوب سخت شونده نباید در دماهای زیر صفر مورد استفاده قرار گیرند. سختی این گرید ها در دماهای پایین به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در بعضی موارد این افت نزدیک به دمای اتاق رخ می دهد.

استحکام گرم ( دمای بالا) :

گریدهای آستنیتی استحکام بالایی را در دماهای بالا از خود نشان می دهند. خصوصاً گریدهایی حاوی مقادیر بالای کروم و یا سیلیکون ، نیتروژن و عناصر کمیاب خاکی (به عنوان مثال گرید 310 و (S30815. گریدهای فریتی پرکروم مانند 446 همچنین می تواند استحکام گرم بالایی را نشان دهد. مقدار بالای کروم فولادهای ضد زنگ نیز به مقاومت در برابر خوردگی اتمسفری (جوی) در دماهای بالا کمک می کند.

استحکام بالا:

در مقایسه با فولادهای ساختمانی و کم کربن ، فولادهای ضد زنگ استحکام کششی بالاتری دارند. فولادهای ضد زنگ دوپلکس ، از استحکام کششی بالاتری نسبت به فولادهای آستنیتی برخوردار هستند. بالاترین استحکام کششی در مارتنزیتی (431) و گریدهای رسوب  سخت شونده(PH 17-4)  مشاهده می شود. استحکام این گریدها می تواند دو برابر استحکام متداول ترین گریدهای فولادهای ضد زنگ   304 و 316 باشد.

سفارش محصول


شما میتوانید اپلیکشن آصاب را از این قسمت دانلود کنید